ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK TEMSİLİ ASKERLİK UYGULAMASI

 

Anayasanın 72'inci maddesi gereği vatan hizmeti 'Her Türkün Vatan Hakkı ve Ödevi' olarak nitelendirilmiştir. Askerlik mükellefiyeti, evlatlarını ulusunun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri saflarına bayram coşkusuyla uğurlayan Asker Millet kavramının yegane örneği Türk ulusu için bir onur vesilesidir.

1111 sayılı Askerlik Kanunun kapsamında silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın, bu hak ve ödevlerini sembolik de olsa yerine getirebilmelerini, kışla ortamını yaşayarak bu hazzı tatmalarını sağlamak amacıyla her yıl Mayıs ayının ikinci haftası içerisinde 1 gün süreyle Garnizon Komutanlıklarınca Temsili Askerlik Uygulaması icra edilmektedir.

Temsili askerlik yapmak üzere başvuran geçlerimiz, aileleriyle birlikte bir gün süreyle kışlalarda misafir edilir, eğitim elbisesi ve teçhizatı ile donanmış olarak kendileri için hazırlanan yemin törenine katılırlar. Askerlik yemini eden engelli gençlerimiz gün boyunca birliğin eğitim ve öğretim faaliyetlerine iştirak eder, yemeklerini diğer erbaş ve erlerle yerler ve günün sonunda temsili terhis belgelerini alırlar.

Faaliyet kapsamında engelli gençlerimize ve ailelerine Türk Silahlı Kuvvetleri ile katıldıkları birlik hakkında bilgi verilir ve birlik tesisleri gezdirilir.